"Gyereket csak egyféleképpen lehet nevelni. Ha maga hideget fúj rá, én meg meleget, még megfázik. Még nagyon gyönge a lelke. El ne feledje!"
- Szabó Magda -

Intézményi környezet bemutatása

 

Lajosmizse Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2007.08.31. hatállyal a Közoktatási feladatok ellátására intézményi társulást hozott létre. Lajosmizse és a Felsőlajos óvodái szakmai társulásban működnek. Intézményünk fenntartója 2013.07. hónaptól: Lajosmizsei Közfeladat-ellátó Társulás.

Az óvoda Alapító okiratának száma:17/2014.(II.27.) ÖH.

Az intézmény folyamatos működését Lajosmizse Város és Felsőlajos község kötelező feladatellátásként biztosítja, megteremtve azokat a feltételeket, amelyek a város és község 3-7 éves korosztályának intézményez neveléséhez-oktatásához szükségesek.

Az óvoda hivatalos elnevezése: Meserét Lajosmizsei Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde

A társulásban résztvevő napközi otthonos óvodák szakmai szempontból részben önállóak. A pedagógiai program közös, amely tartalmazza a tagintézményi sajátosságokat is.

Az óvoda a közoktatási rendszer szakmailag önálló része, nevelési intézménye, a családi nevelés kiegészítője, a gyermek harmadik életévétől az iskolába lépésig, legfeljebb hétéves koráig illetve az iskolai érettség eléréséig.

 

Az intézmény struktúrája

Az óvoda Lajosmizsén 3 épületben működik, 1 székhely- és 2 tagintézmény, Felsőlajoson 1 tagintézmény működik.

 

Óvodai gyermekcsoportok száma: 18

Székhelyintézmény:           11 csoport

Rákóczi u. tagintézmény:     2 csoport

Szent L. u. tagintézmény:     3 csoport

Felsőlajosi tagintézmény      2 csoport

 

Lajosmizsén a bölcsődei intézményegységben két telephelyen folyik a gyermekek nevelése. Felsőlajosi bölcsődei intézményegységben 1 gyermekcsoport működik

A Meserét Lajosmizsei Napközi Otthonos Óvoda (Lajosmizse, Attila u. 6.), mint székhelyintézmény, három tagintézménnyel (Lajosmizse, Rákóczi u. 30., Lajosmizse Szent Lajos u. 19. és  Felsőlajos Óvoda u. 2.) működik. A gyermekek nevelése Lajosmizsén 16 óvodai csoportban, Felsőlajoson 2 óvodai csoportban történik.

Az óvodai és bölcsőde vezetését egy főigazgató látja el Sipos Ágnes személyében. Munkáját Szenekné Molnár Dóra általános főigazgató-helyettes, Papp Zsófia szakmai főigazgató-helyettes, Tóth Éva bölcsődei intézményegység vezető illetve az óvodai tagintézmény vezetők Balyi Judit (Szent Lajos utcai tagintézmény), Oláhné Szívós Katalin (Rákóczi utcai tagintézmény), valamint Szabó Márta (Felsőlajosi tagintézmény) segíti.

 

Gyermeklétszám adatok

Az alapító okiratban meghatározott óvodai gyermeklétszám: 441 fő

ebből

-Lajosmizse, Attila u.6.                275 fő

-Lajosmizse, Szent-Lajos u.19.      66 fő

-Lajosmizse, Rákoczi u. 26.            50 fő

-Felsőlajos,   Óvoda u.      2.           50 fő

 

Az 1993-ban városi rangot kapott, kiterjedt tanyavilággal rendelkező településünkön élő családok anyagi -, szociális-, kulturális téren nagymértékű eltérések mutatkoznak. Az óvodába járó gyermekek közül 75% a városban, 25% tanyán él.

 

2013-ban a DAOP 4.2.1.-11 pályázat keretében a székhely intézmény három csoportszobával, torna szobával, logopédiai és fejlesztő szobával bővült, így minden jelentkező gyermeknek biztosítani tudtuk az óvodai elhelyezését.

Pedagógiai programunk a székhelyintézményre és a tagóvodákra jellemző elveket foglalja össze, amelyek meghatározzák az óvodai élet céljait, feladatait Célunk az óvodások élmény gazdag, harmonikus fejlődésének elősegítése, az emberi értékek közvetítése a közösségi élet szabályainak formálása a kultúra átadása, a kiemelkedő képességek felismerése, gondozása, differenciált feladatok biztosítása, sokoldalú harmonikus személyiség fejlesztés,a szociálisan és halmozottan hátrányos  helyzetű gyermekek differenciált fejlesztése.

A beilleszkedési zavarral küzdő és az SNI gyermekek száma emelkedő tendenciát mutat. A korai szűrésnek és a korai fejlesztésnek rendkívül fontos szerepe van.

Az óvodai csoportban a magatartás zavarral küzdő és SNI gyermekeket a többi kisgyermekkel együtt integráltan neveljük. A Nevelési Tanácsadó és a Szakértői Bizottság szakembereivel hosszú évek óta együttműködünk.

Az SNI gyermekek ellátását gyógypedagógus látja el a óvodáinkban.

A beilleszkedés és magatartás zavarral küzdő gyermekek ellátását fejlesztőpedagógusi diplomával rendelkező óvodapedagógusok látják el munkaidőn túli időkeretben. 

A Meserét óvodában működő munkaközösségek, munkacsoportok: Mesekuckó-, Ügyes kezek-, Ének-, Mozgás-, Környezet-, Fejlesztő-, Anyanyelvi munkaközösség. A munkaközösségek hatékonyan segítik a Pedagógiai program megvalósítását. A munkaközösségek az intézményi célok megvalósulását a nevelő munka segítését a szakmai színvonal fejlesztését segítik. Önértékelési munkacsoport koordinálásával történik a pedagógus-, vezetői-, intézményi önértékelési, mérés-értékelési feladatok elvégzése.