"Gyereket csak egyféleképpen lehet nevelni. Ha maga hideget fúj rá, én meg meleget, még megfázik. Még nagyon gyönge a lelke. El ne feledje!"
- Szabó Magda -

A Vidékfejlesztési Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma nyílt pályázatot hirdetett óvodák számára a „Zöld Óvoda” cím elnyerésére.  A környezet munkaközösség tagjai a megadott kritériumok alapján dolgozták ki a pályázati anyagot. Ezt a fenntartó és a nevelőtestület áttekintette és elfogadta, mivel jól illeszkedik a város környezetvédelmi programjához és az óvoda szemléletéhez.

A pályázat során számba kellett venni, hogy a városi és az óvodai dokumentumokban mennyire és milyen formában jelennek meg a zöld óvodai tartalmak. Emellett az önértékelésben bemutattuk, hogy az elmúlt három évben nevelőmunkánkban a korszerű környezeti nevelési célokat hogyan tudtuk megvalósítani.

Ilyen nevelési célunk, hogy az óvodás korosztály sajátos, korcsoportjának megfelelő élményekre és tapasztalatra építő, azaz tevékenységorientált környezeti nevelésben részesüljön. Fontosnak tartjuk az európai normáknak, ezen belül a hazai, valamint helyi jellegzetességeknek, hagyományoknak megfelelő környezettudatos magatartásminták, értékek és életviteli szokások átadását, átvételét.

A nevelőmunka hatékonysága érdekében az óvodapedagógusaink által alkalmazott módszerek (élménypedagógia, projektpedagógia) segítik a gyermekek sokoldalú ismeretszerzését. Az óvoda életében kiemelt terület az egészséges életmód alakítása, mely a pályázatnak fő kritériuma.

Székhelyintézményünk 2012-ben pályázott először Zöld Óvoda címre, melyet ezen kívül még két alkalommal elnyert, 2021-től Örökös Zöld Óvoda. A Rákóczi utcai tagintézmény, a Szent Lajos utcai tagintézmény valamint a Felsőlajosi tagintézmény pedig 2013-ban csatlakozott a Zöld óvodákhoz. 2016-ban második alkalommal, 2019-ben pedig harmadik alkalommal nyerték el ezt  a kitüntető címet.

Ez abban erősít meg bennünket, hogy a környezeti nevelés területén - a pályázatban megadott kritériumok szerint – jól végezzük a munkánkat.  Sok területen teljes mértékben eleget teszünk a megadott szempontoknak, ám néhány esetben szükséges fejlesztéseket jelöltünk meg a pályázat kapcsán. A fejlesztési feladatokat a Környezeti munkacsoport végzi, szoros együttműködésben az óvodapedagógusokkal és technikai alkalmazottaival.